Zorg voor de Buurtvisite: Drachten, De Singels

Friesland buurtvisite

Mei elkoar dogge wy mear: Michi-Noeki

Wolkom in Drachten, gemeente Smallingerland. Tweede gemeente qua inwonertal van Friesland. En onze 25e Zorg voor de Buurtvisite. Een zilveren mijlpaal, die we bereiken in de Zuidoosthoek van mooi Friesland.
 

Ons startpunt van vandaag, Woonzorgcentrum Neibertilla van Zuidoost Zorg werd in 2019 nog vereerd met een Zorgvisite en gewaardeerd met vier THe-kopjes. De sanitaire-, annex koffiestop bevestigt dat deze waardering stand houdt. Het blijft binnenshuis aangenaam vertoeven op een aansprekende en gevarieerde manier.


Woonzorgcentrum Neibertilla
 
En ook buiten Neibertilla ervaar je dat er echt moeite is gedaan om bewoners en bezoekers op het ruime eigen terrein tot een ommetje, beweging, beleving en ontmoeting te verleiden. In aandacht voor de door ons altijd als TIP opgenomen bewegwijzering kent Neibertilla geen concurrentie. Overal wijzen ze de weg  op het terrein. 


Onovertroffen aandacht voor bewegwijzering

En als het al zo goed is, dan heb je nog één TIP als puntje op de i: zet er afstanden in meters bij.

Het buitenterrein van Neibertilla bevat naast de moderne frontarchitectuur ook hobbitachtige laagbouwhuisjes om een mooie ‘green’ met waterloopjes en een fraai paviljoengebouw. 


Een mooie ‘green’

Maar juist dat paviljoengebouw en de overdekte wandelbrug ernaartoe lijken er wat eenzaam bij te liggen. Terwijl het bijna Chinees-Japanse associaties bij ons oproept. En, zo vragen we ons af, beschouwen de omwonenden in de wijk al deze mooie zaken ook als onderdeel van hun wijk? We associëren vrijblijvend verder. Een restaurant moet het hier toch goed kunnen doen? Pal tegenover Neibertilla is immers een grootstedelijke winkelboulevard waar, vanuit de hele regio, bezoekers boodschappen doen en zo veel klandizie kan aantrekken.    


Een grootstedelijke winkelboulevard

Michi-Noeki, roepen we beiden

We zijn namelijk nog vol van de Michi-Noeki-excursie die onze partner ZorgSaamWonen eerder organiseerde naar de eerste Michi-Noeki in Groningen: een laagdrempelige, open, eenvoudige ontmoetingsplek van en voor bewoners op een centraal punt in de buurt. Het concept, afkomstig uit Japan, oogt simpel, maar het proces ernaartoe heeft menig zweetdruppeltje gekost, hoorden we. En toch, daar moet je je niet door laten afleiden. Het concept deugt namelijk en al doende leert men. Deze Michi-Noeki link op de site van ZorgSaamWonen, geeft meer informatie en is de moeite van het lezen waard.

Als we de ruim opgezette Drachtsterse wijk de Singels verder doorwandelen zien we nog zoveel meer lege, paviljoenachtige uitsteeksels aan de hoge flats, waarbij we steeds roepen: Michi-Noeki. We raden de gemeente Smallingerland echt aan om het potentieel aan Michi-Noeki-plekken te inventariseren. TIP Wij zagen bijvoorbeeld mogelijkheden bij Serviceflat Drachten, bij De Warrenhove, Aventura, de Warren, ’t Suderhiem. 


Veel Michi-Noeki-potentie in Drachten

De buitenruimte heeft zoveel potentieel

We begrijpen nu ook dat we wat op het verkeerde been zijn gezet toen we vooraf, tijdens onze deskresearch, stuitten op het grote percentage ouderen in dit gebied. De wijk heeft gewoonweg een enorme concentratie aan horizontale, lange hoogbouwflats, zoals in de jaren zeventig de bejaardenoorden werden gebouwd, geflankeerd door grote vrij lege grasvelden.


Flats met grote lege grasvelden 

En ook hiervoor bepleiten wij, voeg naast Michi-Noeki’s, elementen toe die de ontmoeting faciliteren: mini biebjes, jeu de boules baantjes, buurttuintjes, waterpartijtjes, een badmintonveldje, een theekoepeltje, op ontmoeting georiënteerde bankjes, sport en spel voor jong en oud, bewegwijzering die mensen motiveert en ommetjes maken stimuleert etc. TIP In al onze Zorg voor de Buurtvisites geven we voorbeelden te over, alsook in ons tijdschrift Thuis Voelen.

Loopbrug


Loopbrug voor een windstille wandeling tussen twee flats

Een lange loopbrug verbindt twee grote flats om de ouderen die er wonen een droge en windstille wandeling naar elkaar toe te kunnen laten maken. Prima en de ermee gemoeide kosten zullen zeker de moeite waard zijn. Wij denken wel dat je deze loopbrug een icoon van de wijk kunt laten zijn door er kunst aan toe te voegen. Overigens geldt dat voor de hele wijk. Zouden de musea in Friesland wat uit hun depots ter beschikking kunnen stellen? TIP

Servicebus en zebra’s

We komen hier en daar halteplaatsen van een servicebus tegen. Helaas, zonder verdere informatie. 


Halteplaats zonder verdere informatie

Als we vanaf de woonwinkelboulevard terug naar de enorme parkeerplaats bij Neibertilla lopen valt het ons op dat de voetganger het ondergeschoven kind is. Er zijn amper oversteekplaatsen op deze weg waar de auto’s met grote snelheid rijden! Wil je de wederkerigheid van woonboulevard en woonwijk versterken dan zijn meer zebra’s een vereiste. TIP


Zebra’s kunnen verbinding leggen tussen woonwijk en woonboulevard

Samen doen we meer (Mei elkoar dogge wy mear)

Zo luidt in het Nederlands de titel van het collegeakkoord van de gemeente Smallingerland, waaronder Drachten valt. Erin valt te lezen dat bovenop de geplande 1000 nieuwe woningen in de Woonvisie 2020-2025 -via een addendum- er tot 2030 nog eens 500 bij gaan komen. De Woonvisie is omgevingsgericht lezen we.

Wij hopen met deze Zorg voor de Buurtvisite de gemeente te inspireren tot invulling van de omgevingsgerichte opdracht in de Woonvisie. Want omgevingsgericht is meer dan woningen bouwen en is meer dan lawaai, geur en veiligheid. Het is ook samenleven en een publieke ruimte die daartoe uitnodigt. En zo bijdraagt aan een langer en gezond leven, zorg uitstelt of minder zorg nodig maakt. Samen doen we meer.


Deze Zorg voor de Buurtvisite is afgelegd op 14 januari  2025
Copyright Stichting Thuis Voelen
Hetti Willemse hettiwillemse@publicarea.nl
Ad van Elzakker advanelzakker@publicarea.nl

Het concept van deze Zorg voor de Buurtvisite is vooraf om commentaar toegezonden aan

  • De wethouders Pieter van de Zwan en Robin Hartogh Heys van de Lier 
  • Directie Neibertilla
  • Directie Maatschappelijke Ondersteuning Smallingerland

Ook interessant / voor u geselecteerd

Zorg voor de Buurtvisite: Wijk Crabbehof, Dordrecht Zuid
6 januari 2025

We kunnen ze inmiddels uittekenen na 25 Zorg voor de Buurtvisites. De jaren 60…

Lees Verder »
Zorg voor de Buurtvisite: Hillegersberg Noord, Rotterdam
18 november 2024

We hebben ernaar uitgekeken om de wijk Hillegersberg onder de loep te nemen. Het…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Hoogezand, Midden-Groningen
14 oktober 2024

Het ons vertrouwde Hoogezand is opgegaan in de gemeente Midden-Groningen. Het fraaie…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Angelslo, Emmen
2 september 2024

Vóóruit met Emmen

Emmen stond 27 april van dit…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Vathorst, Amersfoort
15 juli 2024

Vooruit met Vathorst, Amersfoort: Een goede wijk is op haar toekomst voorbereid…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Staalmanpleinbuurt en Delflandpleinbuurt, Amsterdam Nieuw-West
27 mei 2024

Op naar een beregoede buurt

Een sentimental journey; daar heeft dit bezoek wel  iets van. Een van ons…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Eindhoven/Sterksel
29 april 2024

We bezoeken drie buurten binnen de Eindhovense wijk Begijnenbroek (Oude Gracht-West en -Oost en Eckartdal) en…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Noorderpolder, Zierikzee
25 maart 2024

Leren van de geschiedenis

Op de toeristische kaart van Zierikzee ontbreekt…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Wateringse Veld, Den Haag
26 februari 2024

Wateringse Veld het hof maken

We vereren de hofstad als laatste…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Havendiep, Lelystad
29 januari 2024

Graag een Ir. Lely voor de uitvoering

We nemen ons voor om alle vooroordelen die heersen over Lelystad…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Dauwendaele, Middelburg
19 december 2023
Dat wordt nog een hele kunst

Ook een reis vol NS tegenslagen én het meest miezerige weer dat je je maar kunt…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Zwolle
20 november 2023

Zwolle Stadshagen

Behaaglijk Stadshagen binnenste buiten

Het ons vertrouwde Zonnehuis Zwolle,…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Assen Centrum West
20 oktober 2023

Assen Centrum West

Als je begrijp wat ik bedoel.…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: 's-Hertogenbosch, Haren Donk Riet
25 september 2023
Verborgen vermogen: hoe je de problemen in de toekomst voor kan zijn

Het is altijd een verrassing waar je nu…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Toekomstmuziek voor Heugem, Maastricht
31 augustus 2023

Bij Maastricht denk je aan Andre Rieu en zijn legendarische Vrijthof concerten. Als we parkeren bij Vitala+ aan…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Presikhaaf, Arnhem
11 juli 2023

‘Buren leven langs elkaar, geef terug dat oude noaberschap, dan wordt de wereld vrolijker’. Het is een tekst op…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: kijk op de wijk met gewone mensen-ogen
13 juni 2023

De meeste ouderen blijven het liefst in hun eigen omgeving wonen, daar voelen ze zich thuis. Dat thuisgevoel…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Paddepoel Groningen
30 mei 2023

Na de zorgvisites van de dames THe aan woonzorcentra en verpleeghuizen zijn Hetti Willemse en Ad van Elzakker…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: 'Veel kansen voor Leeuwarden Oost mits sociaal ruimtelijke visie'
28 april 2023

Na de zorgvisites van de dames THe aan woonzorcentra en verpleeghuizen zijn Hetti Willemse en Ad van Elzakker…

Lees Verder »
Zorg voor de buurtvisite: Galgenveld Nijmegen Oost
12 december 2022

Samen met Cathy Snel en Bea Bouman van de Nederlandse Vereniging van Kwaliteitsfunctionarissen, sectie zorg,…

Lees Verder »

Gefeliciteerd met deze mijlpaal in het Hoge Noorden! Trots op jullie uithoudingsvermogen en wens om op deze toegankelijke manier mensen langer plezier thuis te laten wonen en voelen in hun eigen buurt. Op naar de volgende 25!

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.