Partnerinterview SPOT: Laten zien wat kan!

Francis Eijsackers, directeur bij SPOT

Al 25 jaar is SPOT de belangenbehartiger voor aanbieders van kleinschalige zorg. De branchevereniging en haar ruim 200 leden zien hun werk als betrokken en bevlogen ondernemen in een bedrijfstak waarin het maatschappelijk belang toeneemt en (levens)kwaliteit steeds belangrijker wordt. Naast het behartigen van de gezamenlijke belangen ontwikkelt SPOT producten en diensten die aansluiten op actualiteiten in de zorg en die een bijdrage leveren aan de bedrijfsvoering van de leden. Wij spreken met Francis Eijsackers, directeur bij SPOT, over de uitdagingen waarvoor haar leden staan en welke kansrijke bewegingen zij ziet voor 2025.

“Onze leden herkennen zich in het leveren van kleinschalige zorg en de overtuiging dat juist deze zorg het beste bijdraagt aan het welzijn van mensen. Of het nu gaat om huishoudelijke ondersteuning vanuit de Wmo, wijkverpleging of hoog complexe verpleeghuiszorg. Dichtbij mensen, cliënten met een kwetsbare gezondheid én hun naasten, werken onze leden aan de best haalbare kwaliteit van leven. Wij helpen onze leden bij het ondernemen, innoveren en excelleren. Omdat wij zien dat ondernemersmentaliteit leidt tot meer slagkracht en een vliegwiel is voor verandering en innovatie. Zaken die nodig zijn om de uitdagingen waarvoor de zorg staat, op te kunnen vangen.”

Francis verwijst naar het groeiende personeelstekort en de oplopende zorgkosten. “Onze leden, en dat zijn zowel grote en kleine zorgondernemers, zoeken altijd naar efficiëntie met behoud van de kwaliteit van hun zorgverlening. Er heerst een echte ‘laten zien wat wel kan’ mentaliteit.” Francis haalt hierbij als voorbeeld de financiering van de zorg aan. “Er zijn nu alleen maar schotten tussen de verschillende vormen van zorg en ondersteuning. Een domeinoverstijgende betaaltitel zou veel beter passen bij het intensief samenwerken tussen het sociaal- en zorgdomein. SPOT wil in 2025 een pilot hierover actief ondersteunen.”

Samen sturen

Met 42 jaar werkervaring, opgedaan bij diverse zorgorganisaties, kent Francis alle dimensies van het vakgebied en weet zij heel goed welke accenten te leggen in de belangenbehartiging en op welke ontwikkeling de inzet van SPOT nodig is. Bijvoorbeeld het organiseren van een gelijkwaardige samenwerking tussen cliënt en organisatie, inwoner en overheid of leefwereld en systeemwereld. Francis noemt de term ‘samen sturen’. “Ik ben geïnspireerd geraakt door Anke Siegers, organisatiepsycholoog en groepsconflictbemiddelaar, die zich bezig houdt met het inrichten van een maatschappij waarin samensturing met alle partijen gebruikelijk is. Ook in het sociaal- en zorgdomein. In haar boek ‘De Nieuwe Route’ laat zij zien hoe eigenaarschap teruggelegd kan worden waar het hoort, namelijk bij de cliënt en zijn omgeving. Het is een kanteling in denken, organiseren en doen, die leidt tot een gelijkwaardige samenwerking tussen cliënt, zijn omgeving en organisaties om de client heen, inwoners en overheid, leefwereld en systeemwereld. Dit gedachtegoed moeten we vasthouden als we kijken naar intramurale of extramurale zorgverlening en bijvoorbeeld het betrekken van de informele zorgverleners. Maar ook de inzet van lager of anders geschoold personeel.”

Bekwaam maken mantelzorger

SPOT ziet kansen in een vloeiend, natuurlijk samenspel tussen de formele en informele zorgverlening. Dat gaat wat Francis betreft niet alleen over de samenwerking tussen mantelzorger en zorgprofessional. Maar ook over vertrouwen hebben in de kennis en kunde van de informele zorgverleners. Francis: “Wij moeten in ons denken en doen een transitie ingaan van de systeemwereld van zorghandelingen naar de leefwereld van de cliënt en wat die als mens belangrijk vindt in het leven. Daar past vertrouwen hebben bij in de bekwaamheid van de mantelzorgers en informele zorgverleners. De mantelzorger kent zijn naaste heel goed, is vaak dagelijks bij de client betrokken en doet al het nodige. Waarom zouden we geen gebruik maken van deze liefdevolle zorg of ondersteuning? En wat is dan de verantwoordelijkheid van de professionele zorgverlener en wat kan bijvoorbeeld een mantelzorger doen? Als we met een nuchtere blik naar de werkelijkheid kijken, wat vinden we dan ‘normaal’ als het om informele en formele zorgverlening gaat? En waar ligt de grens tussen beide werelden? Bestuurders van zorgorganisaties hebben vanuit de Governance Code Zorg de plicht om steeds naar de maatschappelijke positie van hun organisatie te kijken. De ontwikkeling van het koppelen van formele en informele zorg past daarbij.” SPOT zet ook in 2025 in op het verbinden van de formele en informele zorg en wil opgedane kennis en ervaring graag delen met andere organisaties.

Huishoudelijke ondersteuner als signaleerder

De tweede beweging die volgens Francis kansrijk is, ligt in het meer benutten van de kracht van de huishoudelijke ondersteuners. Van alle thuiszorgverleners zijn deze professionals gedurende de week de meeste tijd aanwezig in het leven van de cliënt. “In de Dementiemonitor 2024 staat hulp bij het huishouden op de tweede plek in de top vijf van ‘Belangrijkste professionele zorg in de thuissituatie’. Ook daaruit blijkt dat de huishoudelijke ondersteuner een belangrijke rol speelt in het leven van mensen. Een vast gezicht die heel goed kan signaleren hoe het met de cliënt gaat. Belangrijk bij mensen met dementie, maar evenzo belangrijk bij mensen die bijvoorbeeld een somatische problematiek hebben. Toch benutten we die kracht onvoldoende. We hebben te maken met professionals die geen zorgdiploma hebben, maar hun werk vraagt wel van hen dat zij werken op de grens van zorg en ondersteuning.” Francis zou heel graag zien dat de impact van hulp in de huishouding gezien en omarmd wordt als onderdeel van de oplossing om mensen langer, gelukkiger en meer zelfredzaam thuis te laten wonen.

Ze verwijst naar de position paper ‘Meer dan poetsen’, over het belang van de huishoudelijke ondersteuner als belangrijkste schakel om ouderen zelfstandig thuis te laten wonen. SPOT en heel veel zorgorganisaties hebben deze position paper ondertekend. Francis: “Hoe mooi zou het zijn als we, naast de mantelzorgers, ook deze professionals in hun kracht zetten. Dat we hun kennis, liefdevolle zorg en ondersteuning beter benutten voor de beweging van zorg naar gewoon leven. En daar ook ruimte voor geven zodat de signaalfunctie er niet even ‘bij’ gedaan moet worden. In 2025 zet SPOT zich graag hiervoor in.”

Evenredige verdeling zorgvraag

SPOT is een belangenbehartiger van grote en kleinere zorgaanbieders in kleinschalige thuiszorg. En ziet dat er veel zorgvolume in Wmo, Zvw en Wlz vanuit de zorgverzekeraars naar grote contractanten gaat, en kleinere zorgaanbieders vaak in de rol van onderaannemer zitten voor de incourante, hoog complexe zorgvragen. Innovatiekracht en ondernemerschap, waar leden van SPOT zich in onderscheiden, krijgen in deze werkelijkheid onvoldoende de ruimte. Terwijl daar, zoals eerder aangegeven, wel een deel van de oplossing gezocht zou moeten worden. SPOT zou daarom graag zien dat er een dialoog tussen de zorgverzekeraars en alle zorgaanbieders komt over doelmatigheid van de zorg. “Want deze uitdaging is van ons allemaal en gelijkwaardig samenspel daarin het vertrekpunt”, aldus Francis.

ZorgSaamWonen is verheugd met SPOT als nieuwe partner. De branchevereniging en haar leden zien hun werk als betrokken en bevlogen ondernemen, in een bedrijfstak waarin het maatschappelijk belang toeneemt en (levens)kwaliteit steeds belangrijker wordt. ZorgSaamWonen en SPOT gaan komend jaar verkennen hoe de community van ZorgSaamWonen SPOT en haar leden hierbij kan ondersteunen.

Ook interessant / voor u geselecteerd

Landelijke belangstelling voor Rotterdams concept Thuisplusflat
10 februari 2025

Wat je altijd al wilde vragen over Thuisplusflats was mogelijk op 21 januari tijdens…

Lees Verder »
Wie is verantwoordelijk voor de veiligheid in huis?
4 februari 2025

Waar de begrippen wonen en zorg elkaar raken, is het de vraag hoe de veiligheid is geregeld. En wie daarvoor de…

Lees Verder »
Gemeente Amstelveen: ‘Werken vanuit vertrouwen’
21 januari 2025

ZorgSaamWonen-partner gemeente Amstelveen werkt met urgentie aan meer woningen en…

Lees Verder »
Kwaliteit toevoegen: meer welzijn, zingeving en veiligheid
17 januari 2025

Is het noodzakelijk om naar een verpleeghuis te gaan, als er thuis voldoende ‘veilige vrijheid’ kan worden…

Lees Verder »
Actualiteitencollege Wonen en Zorg: Volkshuisvestingprogramma uitgelegd
14 januari 2025

Duizelt het je ook? Het Rijk, provincies en gemeenten werken aan volkshuisvestingsprogramma’s waarin ook zorg…

Lees Verder »
80 jaar vrijheid: het belang van inzet voor elkaar
10 januari 2025

In 2025 viert Nederland 80 jaar vrijheid! Deze mijlpaal herinnert ons aan een lange…

Lees Verder »
10 trends voor woningmarkt en leefomgeving 2025
7 januari 2025

Het kleine wint aan waarde…

Lees Verder »
Luister je wijs!
30 december 2024

Eindig het oude jaar en begin het nieuwe jaar goed door je kennis te verrijken. ZorgSaamWonen raadt je de…

Lees Verder »
Elkaars taal spreken in wonen en zorg gaat niet vanzelf!
23 december 2024

Beluister nu de vierde en laatste aflevering van de podcastserie 'Spraakverwarring in wonen, welzijn en zorg'…

Lees Verder »
Podcast over activeren van senioren in de serie 'Spraakverwarring in wonen, welzijn en zorg' met Wilma Dirken en Leo Bisschops
9 december 2024

Beluister nu de derde aflevering in een nieuwe serie podcasts van ZorgSaamWonen in samenwerking met Het Juiste…

Lees Verder »
Als we dat hadden geweten: interviewbundel over tien jaar decentralisaties
4 december 2024

Deze week verschijnt de bundel 'Als we dat hadden geweten. Naar een beter lokaal sociaal domein' dat gaat over…

Lees Verder »
Met zorg investeren in de toekomst
3 december 2024

Het aantal ouderen met een zorgindicatie stijgt tot 2040 explosief. Hierdoor dreigen zij in de problemen te…

Lees Verder »
De hoogtepunten van ZorgSaamWonen
28 november 2024

Het is feest, want ZorgSaamWonen bestaat vijf jaar. In ons nieuwste Digimagazine…

Lees Verder »
Vijf jaar ZorgSaamWonen: digimagazine #3
25 november 2024

Het is vandaag, 25 november 2024, een bijzondere dag. We vieren namelijk het 5-jarig jubileum van ZorgSaamWonen…

Lees Verder »
Podcast over regionale samenwerking in de serie 'Spraakverwarring in wonen, welzijn en zorg'
25 november 2024

Beluister nu de tweede aflevering in een nieuwe serie podcasts van ZorgSaamWonen in samenwerking met Het Juiste…

Lees Verder »
Brabants Netwerk Wonen-Zorg-Welzijn
18 november 2024

De provincie Brabant is - mede op initiatief van enkele maatschappelijke organisaties - gestart met het ‘…

Lees Verder »
Nieuwe podcastserie: Spraakverwarring in wonen, welzijn en zorg
11 november 2024

Beluister nu de eerste aflevering van een nieuwe serie podcasts van ZorgSaamWonen in samenwerking met Het…

Lees Verder »
Woonzorgcommissies als hulpmotor voor Community-care
24 oktober 2024

In iedere beweging draait een motor. Deze geeft energie die nodig is om de gedachtevorming verder te helpen. En…

Lees Verder »
De zorg van morgen
2 oktober 2024

In Nederland wonen steeds meer oudere mensen door demografische ontwikkelingen. Onder hen stijgt bovendien het…

Lees Verder »
‘Intrinsiek gedreven om de wereld mooier te maken’
1 oktober 2024

Tijdens het ZorgSaamWonen Congres 2024, aanstaande woensdag en donderdag in Den Haag, kun je kennismaken met…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.