Trots op onze ouderenzorg – Goede praktijkvoorbeelden van woonzorgcentra

robert

Robert Geeraert, consulent woonzorg en levenseinde, heeft samen met uitgeverij Politeia zijn nieuwste publicatie Trots op onze ouderenzorg gelanceerd. In deze Corona-crisis is de situatie in onze woonzorgcentra natuurlijk nog meer dan anders een brandend actueel onderwerp. “Het zorglandschap zal in de komende jaren inderdaad ingrijpende veranderingen ondergaan. Maar in tegenstelling tot wat sommigen nu beweren, zullen woonzorgcentra ook in die context wel degelijk een cruciale rol blijven spelen”, zegt Robert Geeraert.

Multidisciplinaire buurtteams
Het zorglandschap zou, ongeacht de Corona-crisis, ingrijpende veranderingen ondergaan de komende jaren. “Maar woonzorgcentra zullen een centrale rol blijven opnemen – op voorwaarde dat zij creatieve, sociale ondernemingen worden”, vertelt Geeraert. In de publicatie beschrijft Geeraert dan ook uitvoerig de nieuwste trends in woonzorgcentra die daartoe moeten leiden.

Zo moeten woonzorgcentra zich niet alleen meer richten tot hun eigen bewoners, maar ook gecoördineerde preventieve acties ondernemen voor kwetsbare wijkbewoners. “Ze zullen dus evolueren naar multifunctionele wijkcentra die ook aan thuiswonende ouderen en nieuwe doelgroepen zorg aanbieden. Die generalistische zorg zal door geïntegreerde multidisciplinaire buurtteams vanuit een zorgbuurthuis of woonzorgcentrum aan huis worden gebracht”, aldus Geeraert.

Onvrede bij babyboomers
De huidige infrastructuur van de woonzorgcentra is voor de babyboomers – zoals bekend – weinig aantrekkelijk. Ze geven de voorkeur aan vernieuwende kleinschalige comfortabele woonvormen, met minder risico op virale besmetting en gevestigd in inclusieve, levendige, zorgzame buurten nabij voorzieningen, waar ze elkaar kunnen ontmoeten en helpen.                                         

“Die kleinschaligere trend komt er inderdaad. Maar het gaat nog verder. In de volgende decennia zullen steeds meer behandelingen die alleen in ziekenhuizen werden uitgevoerd, ook thuis en in woonzorgcentra worden verleend. De oprichting van wijkziekenhuisafdelingen in geïntegreerde woonzorgcentra zal trouwens ook mogelijkheden bieden om bij een epidemie buiten het ziekenhuis op een meer professionele manier besmette personen te verzorgen. Maar opnieuw: die evolutie kwam er sowieso aan, ondanks de Corona-crisis”, beweert Geeraert.

Geïntegreerde zorg
Nog een belangrijke trend die Geeraert in Trots op onze ouderenzorg aanhaalt: woonzorgcentra die hun diensten ook richten tot zelfstandig thuiswonende ouderen, zullen nog intenser samenwerken met eerstelijnsvoorzieningen en -zorgverleners. De structurele samenwerking tussen woonzorgcentra, gezinszorg, thuisverpleging en lokale dienstencentra moet zelfs leiden tot  een meer geïntegreerde preventieve benadering, zorg en begeleiding en opvolging van (kwetsbare) ouderen. 

Vele woonzorgcentra zijn nu al bezig met zich voor te bereiden op hun centrale rol in het toekomstig zorglandschap De goede praktijkvoorbeelden, een kleine selectie van de  zovele, getuigen  van een dynamische sector die zichzelf voortdurend wenst te verbeteren. Ik hoop dus ook dat deze publicatie woonzorgcentra verder kan inspireren en kan meewerken aan een iets positievere beeldvorming ten aanzien van onze ouderenzorg”, besluit Geeraert.

Lees hier een artikel over goede praktijkvoorbeelden >>

Check hier alle informatie over de nieuwe publicatie Trots op onze ouderenzorg

Ook interessant / voor u geselecteerd

De juiste vibe
31 maart 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Maximale bewegingsvrijheid & veiligheid voor de bewoners van Verpleeghuis Hoogerwaard
28 maart 2025

In februari 2024 is in het hart van het Brabantse Hoogerheide verpleeghuis…

Lees Verder »
Podcastserie om uitdagingen bespreekbaar te maken
26 maart 2025

Vereen lanceert de vijfdelige podcastserie 'Een zorg voor later'. Hiermee wil zorgorganisatie Vereen, partner…

Lees Verder »
Oplossingen voor toekomstbestendige woningvoorraad
21 maart 2025

In een nieuwe studie van Atelier van Berlo staat de herverdeling van de beschikbare (woon-)ruimte centraal. De…

Lees Verder »
Ruimtelijk ontwerpen voor ontmoetingen in woonomgeving
20 maart 2025

In een themanummer van Stedebouw & Architectuur staat het faciliteren van ontmoetingen centraal. De…

Lees Verder »
Herbergier Bartlehiem: warme zorg in oude zuivelfabriek
17 maart 2025

Vanaf station Leeuwarden is het zo’n veertig minuten fietsen naar Bartlehiem. Door…

Lees Verder »
Inspiratiekaart: Dien jouw voorbeeld in!
13 maart 2025

Het Aanjaagteam WWZO en ZorgSaamWonen zijn aanwezig op het kennisplein op het landelijk congres Thuis in de…

Lees Verder »
Een gebouw moet zorgconcept niet dicteren, maar faciliteren
11 maart 2025

"We moeten weer leren ontwerpen voor collectieven", stellen Jeroen Osendarp en Joris te Witt (partners en…

Lees Verder »
Fontys werkt met bewoners aan wijk van morgen
10 maart 2025

Het is een bijzondere buurt die volop in ontwikkeling is: Buurtschap te Veld, in het…

Lees Verder »
Hippe hospita
28 februari 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
De sociale meerwaarde van geclusterde woonvormen
25 februari 2025

In het nieuwe themanummer van Stedebouw & Architectuur, Gezondheid & Welzijn, koos gasthoofdredacteur…

Lees Verder »
Park Vossenberg: Twinkeling in de ogen
19 februari 2025

Op 30 januari verzamelden zo’n 25 professionals uit wonen, welzijn en zorg, en twee…

Lees Verder »
Deventer: Samen Actief Leven in Ludgerus
11 februari 2025

Als je binnenkomt bij wooncomplex Ludgerus in Deventer, voel je het al. De bewoners hebben het hier naar hun…

Lees Verder »
Blue Zone Festival Award: dien jouw initiatief in!
11 februari 2025

Gezonde leefomgevingen vormen de basis voor een vitaal en gelukkig leven. Om innovatieve en inspirerende…

Lees Verder »
Landelijke belangstelling voor Rotterdams concept Thuisplusflat
10 februari 2025

Wat je altijd al wilde vragen over Thuisplusflats was mogelijk op 21 januari tijdens…

Lees Verder »
Handreiking De Woonzorgchallenge
5 februari 2025

De Woonzorgchallenge is een instrument voor veerkrachtige woonzorglocaties. De Woonzorgchallenge brengt…

Lees Verder »
Inspiratieboek Ontwerpen voor ontmoeting
3 februari 2025

Corporatie Woonin werkt aan buurten waar mensen zich thuis voelen en huurders elkaar kunnen ontmoeten. Spontaan…

Lees Verder »
Hoezo te oud?
30 januari 2025
Lees Verder »
Subsidieregeling ‘Langer Zelfstandig Wonen’ in Overijssel
29 januari 2025

Overijssel zet een belangrijke stap richting toekomstbestendig wonen. Met het openstellen van een nieuwe…

Lees Verder »
Nieuwe serie: Waar eindigt burenhulp en begint mantelzorg?
28 januari 2025

‘We gaan niet de billen van de buurman wassen!’. Dat hoor je vaak genoeg. Maar klopt…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.