Met vangnetvoorziening weer naar een stabiele woonsituatie

rtr

In het Friese dorp Balk wordt momenteel een vangnetvoorziening ontwikkeld voor mensen die in een ongewenste woonsituatie zitten en die nog begeleiding nodig hebben voordat ze doorstromen naar zelfstandig wonen. Het gaat om begeleiding van maximaal een jaar. Binnen dit project werkt de gemeente De Fryske Marren, waar Balk onder valt, samen met LIMOR en Dynhus. LIMOR neemt de begeleiding op zich, de gemeente zorgt ervoor dat de juiste personen bij de vangnetvoorziening terechtkomen en Dynhus faciliteert het gebouw.

In De Fryske Marren is op sommige campings sprake van mensen die er permanent wonen, terwijl dit officieel niet mag. “Vaak zijn dit mensen waarbij sprake is van problemen op meerdere leefgebieden. Een eigen woning vinden op de reguliere woningmarkt is een grote uitdaging voor hen”, vertelt Anke Bruin van LIMOR. “Met de vangnetvoorziening willen we ervoor zorgen dat de mensen die op deze campings wonen goed worden opgevangen met begeleiding van maximaal een jaar. Hierna zal met de bewoner worden gekeken naar een passende zelfstandige woning elders.”

Voor de totstandkoming van de vangnetvoorziening, wordt een zorgcomplex omgebouwd. “De vangnetvoorziening beschikt straks over 12 zelfstandige appartementen. De personen die in de vangnetvoorziening terechtkomen zijn dakloos of verblijven op campings in de gemeente De Fryske Marren. Vaak is de oorzaak van deze woonsituatie sociale problematiek.”
Als een huidige bewoner van een camping in aanmerking komt voor de vangnetvoorziening, geldt wel de voorwaarde dat deze bewoner begeleiding van
LIMOR accepteert. De instroom van de vangnetvoorziening wordt zodanig gescreend dat bewoners professionele ondersteuning nodig hebben. Indien ze geen hulpvragen hebben, kunnen mensen doorstromen naar reguliere huisvesting. Een vangnetvoorziening is dan niet nodig. Begeleiding kan enorm variëren, van dagelijkse gesprekken tot een gesprek van 1 keer per week. De begeleiding is echt maatwerk.

Met de vangnetvoorziening worden als het ware twee vliegen in een klap geslagen: Het levert een bijdrage aan het oplossen van de illegale permanente bewoning bij campings en de bewoners krijgen passende begeleiding. “Het is fijn om dit als gemeente voor mensen te doen en tegelijkertijd een probleem aan te pakken”, aldus Marieke Stapert van De Fryske Marren. “Door de bewoners passende begeleiding te bieden, hoop je natuurlijk ook dat ze uiteindelijk wel goed terechtkomen en in een stabiele omgeving zelfstandig kunnen wonen. De vangnetvoorziening is daarmee naar mijn idee een stap in de goede richting.”

Naar verwachting opent de vangnetvoorziening op 1 september zijn deuren. 

Ook interessant / voor u geselecteerd

Top 10 Inspiratie Wonen & Zorg
9 april 2025

Voor Stedebouw & Architectuur heeft Yvonne Witter een top tien samengesteld van inspirerende projecten…

Lees Verder »
Handreiking naar een sociaal-ruimtelijke agenda voor de leefomgeving in de wijk
8 april 2025

Dat de fysieke leefomgeving van mensen - hun straat, plein, park, buurt of wijk - invloed heeft op hun…

Lees Verder »
Envida in podcast aflevering
4 april 2025

In nieuwste aflevering van de Impactmakers-podcast komt Petra Lamberts, directeur…

Lees Verder »
De juiste vibe
31 maart 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Maximale bewegingsvrijheid & veiligheid voor de bewoners van Verpleeghuis Hoogerwaard
28 maart 2025

In februari 2024 is in het hart van het Brabantse Hoogerheide verpleeghuis…

Lees Verder »
Podcastserie om uitdagingen bespreekbaar te maken
26 maart 2025

Vereen lanceert de vijfdelige podcastserie 'Een zorg voor later'. Hiermee wil zorgorganisatie Vereen, partner…

Lees Verder »
Impuls van Oranje Fonds voor lokale samenwerkingsverbanden
24 maart 2025

Het hart van het Brabantse dorp Steensel wacht de komende jaren een ingrijpende herinrichting. De Dorpsraad…

Lees Verder »
Oplossingen voor toekomstbestendige woningvoorraad
21 maart 2025

In een nieuwe studie van Atelier van Berlo staat de herverdeling van de beschikbare (woon-)ruimte centraal. De…

Lees Verder »
Ruimtelijk ontwerpen voor ontmoetingen in woonomgeving
20 maart 2025

In een themanummer van Stedebouw & Architectuur staat het faciliteren van ontmoetingen centraal. De…

Lees Verder »
Herbergier Bartlehiem: warme zorg in oude zuivelfabriek
17 maart 2025

Vanaf station Leeuwarden is het zo’n veertig minuten fietsen naar Bartlehiem. Door…

Lees Verder »
Inspiratiekaart: Dien jouw voorbeeld in!
13 maart 2025

Het Aanjaagteam WWZO en ZorgSaamWonen zijn aanwezig op het kennisplein op het landelijk congres Thuis in de…

Lees Verder »
TNO Rapport De gezonde leefomgeving en sociale cohesie
12 maart 2025

Sociale cohesie is een belangrijke factor voor de gezondheid en leefbaarheid in buurten en wijken. In het…

Lees Verder »
Een gebouw moet zorgconcept niet dicteren, maar faciliteren
11 maart 2025

"We moeten weer leren ontwerpen voor collectieven", stellen Jeroen Osendarp en Joris te Witt (partners en…

Lees Verder »
Fontys werkt met bewoners aan wijk van morgen
10 maart 2025

Het is een bijzondere buurt die volop in ontwikkeling is: Buurtschap te Veld, in het…

Lees Verder »
Verplichte brandmelder mooi opstapje naar Voorzorgcirkels
6 maart 2025

Brandmelders zijn wettelijk verplicht in iedere woning. In huurwoningen worden ze…

Lees Verder »
Zorgzame Buurt West Brabant: Samen de buurtkracht versterken
5 maart 2025

Welzijnsorganisatie WijZijn en Thuiszorg West Brabant (TWB) zetten zich samen in…

Lees Verder »
Hilverzorg gaat samen verder
4 maart 2025

Zorgorganisatie HilverZorg, actief in Hilversum en Driebergen-Zeist, heeft een droom…

Lees Verder »
Hippe hospita
28 februari 2025

Lea is een ervaringsdeskundige ZorgSaamWonen blogschrijfster. Ze voelt een…

Lees Verder »
Onderzoek naar de openbare ruimte en mentale gezondheid van 70-plussers
27 februari 2025

In het kader van het Slimme Wijk Waalre project wordt er, in samenwerking met Wooninc., Oktober, en de Gemeente…

Lees Verder »
De sociale meerwaarde van geclusterde woonvormen
25 februari 2025

In het nieuwe themanummer van Stedebouw & Architectuur, Gezondheid & Welzijn, koos gasthoofdredacteur…

Lees Verder »

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.